Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /0/components/com_k2/models/item.php on line 763
poniedziałek, 19 luty 2018 07:31

Uroczysty apel

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

''Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem''

                 Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej.  W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, w dniu 16 lutego o godzinie 9:00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirowie odbył się uroczysty apel. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. 108 lat temu, 15 lutego 1910 r. przyszła na świat Irena Sendlerowa z domu Krzyżanowska, córka Stanisława i Janiny z Grzybowskich – wybitna działaczka społeczna, pracownica Wydziału Opieki Społecznej m.st. Warszawy,

kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki. Prowadzony przez nią rejestr uratowanych dzieci, pozwolił po zakończeniu                      II wojny światowej na poznanie przez ocalone dzieci własnej tożsamości i tym samym odnalezienie bliskich.  Z okazji trwającego Roku Ireny Sendlerowej nasza szkoła zorganizowała szereg działań oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". Uczniowie mieli okazję zapoznać się z biografią Ireny Sendlerowej przygotowując konkursowe prezentacje multimedialne. Naszych podopiecznych do refleksji nad dobrem  i własnym postępowaniem zachęciło wysłuchanie wspomnień osób ocalonych przez tę wielką postać. Kolejnym punktem programu było wyświetlenie krótkiego filmu o Holocauście. Pamięcią o Bohaterce jest również tablica tematyczna wykonana w naszej szkole w ramach konkursu pt.: „ IRENA SENDLEROWA – MATKA DZIECI HOLOCAUSTU”. Poszczególne działania zostały zorganizowane przez panie: Magdalenę Boros - nauczyciela języka polskiego i Agnieszkę Kawalec – nauczyciela historii.

                             Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro!
                                                      
(Irena Sendlerowa, Kawaler Orderu Uśmiechu)

  • a_IMG_20180216_093402
  • a_IMG_20180216_093404
  • a_IMG_20180216_093446
  • a_IMG_20180216_094529

Simple Image Gallery Extended


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /0/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248
Czytany 4862 razy